Kłody bartne

Są to ule dziane pniach ściętych już drzew, nie zaś w żywych, jak w przypadku barci. Budowa: pionowy otwór ma długość do 1 metra i szerokość około 15 cm. Wewnętrzna komora: wysokość 1m, średnica 25-35cm. Budowę plastrów ułatwia pszczołom kilka listewek ustawionych pod różnym kątem (snozy).

Kłody bartne są alternatywą dla większości terenów, w których brak jest odpowiedniej grubości drzew, w których można dziać barcie. Drzewa na których umieszczone są ule mogą mieć mniejszą średnicę, nie grozi im złamanie jak w przypadku zbyt cienkiego pnia z wydrążoną komora bartną. Kłody wiszą na wysokości od 4 do 6 metrów, co w dużej mierze chroni je przed aktami wandalizmu.

Nasze kłody wyrabiane są w drewnie sosnowym, lubianym przez pszczoły. Ich wnętrze posmarowane jest mieszanką wosku, miodu i propolisu, co czyni je
kuszącym dla owadów, szukających lokum. Zimowla w pniach o grubości ponad 50 cm jest dla pszczół stosunkowo łatwa. Należy pamiętać, że największym wrogiem pszczół podczas zimy nie jest mróz, lecz zawilgocenie, a to w naturalnym materiale jakim jest kłoda bartna właściwie nie występuje.

Lokalizacja tych uli ma niemałe znaczenie – powieszenie kłody bartnej poprzedza zwiad w terenie; pszczoły muszą mieć odpowiednią ilość pożytku pyłkowego i nektarowego, oraz dostęp do wody. W warunkach monokultur w lasach o niewielkiej różnorodności flory jest to sprawa kluczowa. Wszystkie zawieszony kłody są oznaczane na mapach, przy pomocy systemu GPS.